
Nichicon
Product No:
LGU2A222MELB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.137
6.137
10
5.52425
55.2425
50
4.78781
239.3905
100
4.17392
417.392
500
3.437366
1718.683
1000
3.191829
3191.829
2500
3.13045
7826.125
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 100 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.59 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.9785 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |