
Nichicon
Product No:
LGU2A222MELC
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.365
6.365
10
5.7285
57.285
50
4.96489
248.2445
100
4.328295
432.8295
500
3.564476
1782.238
1000
3.309876
3309.876
2500
3.246226
8115.565
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 100 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.260" (32.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.52 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.898 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |