
Nichicon
Product No:
LGU2A272MELB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.7355
6.7355
10
5.98405
59.8405
50
5.23621
261.8105
100
4.78743
478.743
500
4.114203
2057.1015
1000
3.814991
3814.991
2500
3.740188
9350.47
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2700 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 100 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.850" (47.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.94 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.381 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |