
Nichicon
Product No:
LGU2A272MELC
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.441
6.441
10
5.7228
57.228
50
5.00726
250.363
100
4.578145
457.8145
500
3.934349
1967.1745
1000
3.648209
3648.209
2500
3.576674
8941.685
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2700 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 100 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.9 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.335 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |