
Nichicon
Product No:
LGU2A821MELZ
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 100V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.724
3.724
10
3.0058
30.058
50
2.58495
129.2475
100
2.34441
234.441
500
1.743307
871.6535
1000
1.623084
1623.084
2500
1.562968
3907.42
5000
1.53291
7664.55
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 820 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 100 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.260" (32.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.35 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.5525 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |