
Nichicon
Product No:
LGU2C102MELB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.6645
4.6645
10
4.2009
42.009
50
3.64116
182.058
100
3.17433
317.433
500
2.614153
1307.0765
1000
2.427421
2427.421
2500
2.380738
5951.845
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.181" (30.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.25 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.375 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |