
Nichicon
Product No:
LGU2C122MELA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.9305
4.9305
10
4.4365
44.365
50
3.84465
192.2325
100
3.351695
335.1695
500
2.760225
1380.1125
1000
2.563072
2563.072
2500
2.513776
6284.44
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.772" (45.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.49 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.735 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |