
Nichicon
Product No:
LGU2C222MELC
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 160V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.7165
6.7165
10
5.9717
59.717
50
5.225
261.25
100
4.777265
477.7265
500
4.105425
2052.7125
1000
3.80685
3806.85
2500
3.732208
9330.52
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.772" (45.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.5 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 5.25 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |