
Nichicon
Product No:
LGU2C271MELY
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 160V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.0305
3.0305
10
2.45195
24.5195
50
2.13959
106.9795
100
1.872165
187.2165
500
1.426425
713.2125
1000
1.24812
1248.12
2500
1.203536
3008.84
5000
1.158962
5794.81
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 270 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.787" Dia (20.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.1 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.65 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |