
Nichicon
Product No:
LGU2C331MELY
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 160V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.4295
3.4295
10
2.7759
27.759
50
2.42231
121.1155
100
2.119545
211.9545
500
1.614905
807.4525
1000
1.41303
1413.03
2500
1.362566
3406.415
5000
1.312102
6560.51
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 330 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.787" Dia (20.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.181" (30.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.2 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.8 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |