
Nichicon
Product No:
LGU2C391MELZ
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 160V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.3915
3.3915
10
2.74265
27.4265
50
2.39324
119.662
100
2.09418
209.418
500
1.595544
797.772
1000
1.396101
1396.101
2500
1.346236
3365.59
5000
1.29638
6481.9
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 390 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.3 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.95 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |