LGU2C471MELY
Nichicon
Product No:
LGU2C471MELY
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 160V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 160 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max) 1.378" (35.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.34 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.01 A @ 50 kHz