
Nichicon
Product No:
LGU2C561MELA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 160V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.781
3.781
10
3.04665
30.4665
50
2.61991
130.9955
100
2.376235
237.6235
500
1.766924
883.462
1000
1.645068
1645.068
2500
1.584134
3960.335
5000
1.553668
7768.34
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 560 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.181" (30.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.67 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.505 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |