LGU2C681MELY
Nichicon
Product No:
LGU2C681MELY
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 680 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 160 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max) 1.772" (45.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.55 A @ 50 kHz