
Nichicon
Product No:
LGU2C681MELZ
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.5315
4.5315
10
3.6556
36.556
50
3.14374
157.187
100
2.851235
285.1235
500
2.120172
1060.086
1000
1.973958
1973.958
2500
1.900846
4752.115
5000
1.86429
9321.45
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 680 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.575" (40.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.82 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.73 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |