
Nichicon
Product No:
LGU2C821MELB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 160V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.111
5.111
10
4.12015
41.2015
50
3.5435
177.175
100
3.213945
321.3945
500
2.38982
1194.91
1000
2.225014
2225.014
2500
2.142602
5356.505
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 820 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.181" (30.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.04 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.06 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |