
Nichicon
Product No:
LGU2D102MELC
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.5075
6.5075
10
5.85485
58.5485
50
5.07452
253.726
100
4.423865
442.3865
500
3.643212
1821.606
1000
3.382988
3382.988
2500
3.317932
8294.83
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.181" (30.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.3 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.45 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |