
Nichicon
Product No:
LGU2D122MELB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.7925
6.7925
10
6.11705
61.1705
50
5.30138
265.069
100
4.621655
462.1655
500
3.80608
1903.04
1000
3.534228
3534.228
2500
3.466256
8665.64
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.575" (40.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.65 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.975 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |