
Nichicon
Product No:
LGU2D681MELA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.7595
4.7595
10
3.838
38.38
50
3.30087
165.0435
100
2.993925
299.3925
500
2.22623
1113.115
1000
2.0727
2072.7
2500
1.995931
4989.8275
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 680 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.378" (35.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.78 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.67 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |