LGU2D821MELC
Nichicon
Product No:
LGU2D821MELC
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 9405
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 820 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.04 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.06 A @ 50 kHz