
Nichicon
Product No:
LGU2E331MELA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.838
3.838
10
3.1008
31.008
50
2.70617
135.3085
100
2.367875
236.7875
500
1.804088
902.044
1000
1.578586
1578.586
2500
1.522204
3805.51
5000
1.465831
7329.155
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 330 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.181" (30.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.3 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.95 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |