
Nichicon
Product No:
LGU2E391MELA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.1775
5.1775
10
4.17525
41.7525
50
3.591
179.55
100
3.256885
325.6885
500
2.421797
1210.8985
1000
2.254768
2254.768
2500
2.171263
5428.1575
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 390 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.378" (35.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.49 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.235 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |