
Nichicon
Product No:
LGU2E471MELB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.788
4.788
10
4.3111
43.111
50
3.73597
186.7985
100
3.25698
325.698
500
2.682211
1341.1055
1000
2.490615
2490.615
2500
2.442716
6106.79
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.181" (30.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.65 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.475 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |