LGU2E471MELB
Nichicon
Product No:
LGU2E471MELB
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1900
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.181" (30.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.65 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.475 A @ 50 kHz