
Nichicon
Product No:
LGU2E561MELA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.396
5.396
10
4.85735
48.5735
50
4.20964
210.482
100
3.669945
366.9945
500
3.02233
1511.165
1000
2.806442
2806.442
2500
2.752473
6881.1825
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 560 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.850" (47.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.8 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.7 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |