
Nichicon
Product No:
LGU2E821MELB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.612
6.612
10
5.8805
58.805
50
5.14539
257.2695
100
4.704305
470.4305
500
4.042782
2021.391
1000
3.748757
3748.757
2500
3.675256
9188.14
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 820 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.772" (45.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.3 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.45 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |