
Nichicon
Product No:
LGU2F121MELZ
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 315V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.61
3.61
10
2.9127
29.127
50
2.50515
125.2575
100
2.27202
227.202
500
1.689461
844.7305
1000
1.572944
1572.944
2500
1.51469
3786.725
5000
1.485562
7427.81
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 120 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 315 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 750 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.0725 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |