
Nichicon
Product No:
LGU2F181MELA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 315V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.199
4.199
10
3.38485
33.8485
50
2.91061
145.5305
100
2.639955
263.9955
500
1.963023
981.5115
1000
1.827638
1827.638
2500
1.759951
4399.8775
5000
1.726102
8630.51
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 180 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 315 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 920 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.3156 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |