
Nichicon
Product No:
LGU2F221MELB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 315V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.0445
5.0445
10
4.0679
40.679
50
3.49847
174.9235
100
3.173095
317.3095
500
2.359458
1179.729
1000
2.196742
2196.742
2500
2.115374
5288.435
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 220 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 315 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.04 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.4872 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |