
Nichicon
Product No:
LGU2F271MELA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 315V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.7785
4.7785
10
4.3016
43.016
50
3.72799
186.3995
100
3.250045
325.0045
500
2.676511
1338.2555
1000
2.485324
2485.324
2500
2.437529
6093.8225
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 270 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 315 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.16 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.6588 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |