
Nichicon
Product No:
LGU2F331MELB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 315V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.7665
5.7665
10
5.18605
51.8605
50
4.49483
224.7415
100
3.918655
391.8655
500
3.227131
1613.5655
1000
2.996614
2996.614
2500
2.938986
7347.465
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 330 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 315 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.260" (32.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.33 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.5295 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |