
Nichicon
Product No:
LGU2F391MELB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 315V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.9945
5.9945
10
5.39885
53.9885
50
4.67875
233.9375
100
4.07892
407.892
500
3.359143
1679.5715
1000
3.119202
3119.202
2500
3.059218
7648.045
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 390 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 315 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.47 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.1021 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |