
Nichicon
Product No:
LGU2F471MELC
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 315V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.555
6.555
10
5.82255
58.2255
50
5.09504
254.752
100
4.65842
465.842
500
4.0033
2001.65
1000
3.712154
3712.154
2500
3.639364
9098.41
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 315 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.260" (32.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.7 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.431 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |