
Nichicon
Product No:
LGU2F820MELY
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 315V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.1255
3.1255
10
2.5289
25.289
50
2.20685
110.3425
100
1.93097
193.097
500
1.471208
735.604
1000
1.287316
1287.316
2500
1.241336
3103.34
5000
1.195366
5976.83
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 82 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 315 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.787" Dia (20.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 640 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 915.2 mA @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |