
Nichicon
Product No:
LGU2G101MELZ
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.6765
3.6765
10
2.9678
29.678
50
2.55227
127.6135
100
2.31496
231.496
500
1.721343
860.6715
1000
1.60264
1602.64
2500
1.543275
3858.1875
5000
1.513597
7567.985
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.181" (30.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 700 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.001 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |