
Nichicon
Product No:
LGU2G151MELA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.826
4.826
10
3.8912
38.912
50
3.34647
167.3235
100
3.035155
303.5155
500
2.256877
1128.4385
1000
2.101238
2101.238
2500
2.023414
5058.535
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 150 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.181" (30.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 880 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.2584 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |