
Nichicon
Product No:
LGU2G181MELA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.5315
4.5315
10
4.07835
40.7835
50
3.53419
176.7095
100
3.081135
308.1135
500
2.537393
1268.6965
1000
2.356142
2356.142
2500
2.310837
5777.0925
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 180 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.378" (35.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 980 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.4014 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |