
Nichicon
Product No:
LGU2G271MELB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.2605
6.2605
10
5.63445
56.3445
50
4.88338
244.169
100
4.257235
425.7235
500
3.505994
1752.997
1000
3.255564
3255.564
2500
3.19296
7982.4
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 270 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.378" (35.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.22 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.7446 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |