
Nichicon
Product No:
LGU2G331MELA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.897
6.897
10
6.20445
62.0445
50
5.37757
268.8785
100
4.688155
468.8155
500
3.860838
1930.419
1000
3.585062
3585.062
2500
3.516121
8790.3025
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 330 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.969" (50.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.44 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.0592 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |