
Nichicon
Product No:
LGU2G471MELC
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.764
6.764
10
6.0097
60.097
50
5.25863
262.9315
100
4.80795
480.795
500
4.131854
2065.927
1000
3.83135
3831.35
2500
3.756224
9390.56
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.575" (40.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.9 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.717 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |