
Nichicon
Product No:
LGU2G820MELZ
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.5625
3.5625
10
2.88135
28.8135
50
2.51484
125.742
100
2.200485
220.0485
500
1.676579
838.2895
1000
1.467009
1467.009
2500
1.414607
3536.5175
5000
1.362214
6811.07
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 82 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 640 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 915.2 mA @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |