
Nichicon
Product No:
LGU2P102MELB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 220V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.745
6.745
10
6.0705
60.705
50
5.26072
263.036
100
4.586315
458.6315
500
3.776953
1888.4765
1000
3.507172
3507.172
2500
3.439722
8599.305
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 220 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.772" (45.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.4 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.6 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |