
Nichicon
Product No:
LGU2P181MELY
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 220V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.078
3.078
10
2.4928
24.928
50
2.17569
108.7845
100
1.903705
190.3705
500
1.450479
725.2395
1000
1.269172
1269.172
2500
1.223838
3059.595
5000
1.178513
5892.565
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 180 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 220 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.787" Dia (20.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 900 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.35 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |