
Nichicon
Product No:
LGU2P331MELZ
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 220V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.009
4.009
10
3.23475
32.3475
50
2.78179
139.0895
100
2.52301
252.301
500
1.876098
938.049
1000
1.746708
1746.708
2500
1.682013
4205.0325
5000
1.649666
8248.33
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 330 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 220 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.378" (35.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.25 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.875 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |