
Nichicon
Product No:
LGU2P391MELY
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 220V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.4745
4.4745
10
3.61
36.1
50
3.10479
155.2395
100
2.81599
281.599
500
2.093952
1046.976
1000
1.949533
1949.533
2500
1.877333
4693.3325
5000
1.841233
9206.165
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 390 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 220 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.787" Dia (20.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.772" (45.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.4 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.1 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |