
Nichicon
Product No:
LGU2P681MELB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 220V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.111
5.111
10
4.59895
45.9895
50
3.9862
199.31
100
3.4751
347.51
500
2.861837
1430.9185
1000
2.657426
2657.426
2500
2.606316
6515.79
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 680 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 220 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.378" (35.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.78 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.67 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |