
Nichicon
Product No:
LGU2P821MELA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 220V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.1275
6.1275
10
5.5119
55.119
50
4.77679
238.8395
100
4.16442
416.442
500
3.429557
1714.7785
1000
3.18458
3184.58
2500
3.123344
7808.36
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 820 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 220 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.969" (50.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.1 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.15 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |