
Nichicon
Product No:
LGU2W121MELA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.465
4.465
10
4.02135
40.2135
50
3.48479
174.2395
100
3.0381
303.81
500
2.501939
1250.9695
1000
2.323225
2323.225
2500
2.278546
5696.365
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 120 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.181" (30.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 800 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.144 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |