
Nichicon
Product No:
LGU2W181MELA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.118
6.118
10
5.5043
55.043
50
4.76995
238.4975
100
4.15853
415.853
500
3.424655
1712.3275
1000
3.18003
3180.03
2500
3.118869
7797.1725
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 180 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.575" (40.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.43 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |