
Nichicon
Product No:
LGU2W221MELA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.403
6.403
10
5.69525
56.9525
50
4.98332
249.166
100
4.5562
455.62
500
3.915482
1957.741
1000
3.63071
3630.71
2500
3.559517
8898.7925
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 220 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.772" (45.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.12 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.6016 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |