LGU2W391MELC
Nichicon
Product No:
LGU2W391MELC
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 2964
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 390 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.575" (40.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.145 A @ 50 kHz